South Knox Middle / High School

6136 East State Road 61 Vincennes, Indiana 47591 Phone: (812) 726-4450 Fax: (812) 726-4545

 
 

You are hereMiddle / High School / Faculty & Staff

Faculty & Staff


Principal
David Couchenour

Assistant Principal

Matthew Toothman

Superintendent

Tim Grove

Teachers and Staff

Zach Abel - MIddle School Math, 5th Grade Boys Basketball Coach,
Varsity Boys' Golf Coach
Hollie Anson-Eads - Varsity girls basketball coach
Caryn Atkins - Middle/High school PE/Health teacher
Mike Bezy - Boys baseball coach
Starla Burkhart - MSHS English teacher
Ann Carie - High School Special Education
C.J. Carie - U.S. History, Geography, Psychology Teacher, Social studies academic coach
Corbin Carie - Spartanette sponsor
Jodie Carie - Varsity Girls Tennis Coach
Kaylee Chappell - Teachers aide
Betsy Couchenour - High School Biology Teacher, Senior Class Co-sponsor,
NCA Steering committee Co-chairman
Renee' Cramer - Middle/High school Science/Chemistry teacher
Jolie DeLisle - Middle school volleyball coach
Sandy Dunham - Girls' Varsity Track Coach
Jim Farris - Junior Varsity Boys' Basketball Coach
Kelly Jo Fields - 8th grade girls track coach
Jessica Flynn - Varsity Assistant Girls' Tennis Coach
Juan Fuller - 7th grade girls basketball coach, Varsity Girls Golf coach
Tim Goodwin - Varsity Boys' Soccer Coach
Mark Gray - Middle School Golf Coach, Fellowship of Christian Athletes Sponsor
Robert F. Greene - High School Industrial Arts 
Brooke Hendrix - 8th grade girls basketball coach
Travis Herb - Middle/High school PE/Health teacher, Middle school soccer coach,
Weight room advisor
Dawn Hitt - Middle/High School English Teacher
Douglas Houchin - High School Girls' Varsity Softball Coach
Janet Houchin - Computer Lab Coordinator, Web Page Administrator,
High School National Honor Society Advisor.
Amy Kaetzel - Spanish Teacher
Joe Keller - High school math teacher, Assistant Softball coach
Joyce Kim-Rohrer - Jazz Band, Spartan Marching Pride Middle-High School Band
Tina Kunkler-Laake - Middle/High School English Teacher, English Academic Team Coach, English Department Chairperson 
Gregory B. Laake - NCA Steering Committee Co-Chairman, High School Mathematics
Peggy Lafferty - Teachers' Assistant
Chris Lancaster - Athletic Director K-12, High School P.E. Teacher
Tara Laue - Middle/High School Secretary/Treasurer
Madison Lee - Girls Varsity Soccer Coach
Matt Lemon - Social Studies teacher, Plato Advisor, 8th grade Volleyball coach
Amy Leighty - HS English Teacher, Yearbook Sponsor, 
High school newspaper sponsor
Toby Like - Middle School Science, Biology, MSHS Scienc department chairman
Mike Mayles - Junior Varsity Boys' Baseball Coach
Jayln McClure - Middle/High School Receptionist
Paula Morgan-Martin - Middle/High school choir, Drama director
Susie Nowaskie - Family & Consumer Science Teacher
Kaci Obermeyer - SKMS/HS guidance secretary
Jalayna Page -  MS girls cross country coach, Assistant Girls Basketball Coach
Jennifer Page - Computer Director Assistant, Varsity Girls cross country coach,
Assistant High School Track Coach
Machelle Pool - High School Social Studies Teacher
Rita Reel - R.N., School Nurse
Steve Rehwald - 8th Grade Boys' Basketball Coach
Dana Robbins - Teachers aide
Jeff Rode - Business Teacher, BPA sponsor
Donna Roehm - Middle School Special Education, NJHS Sponsor
Chase Rohleder - Health and safety, Social studies teacher
Mark Rohrer - Math Teacher, Varsity Boys Basketball Coach
Erica Shepard - High school guidance counselor.
Dawn Sparks - SKM/HS Special Education Instructional Assistant
Carrie Staggs - Middle school guidance counselor,
8th Grade Girls Track Coach, Middle school Student Council sponsosr
Scott A. Staggs - Director of Transportation, Middle School Boys Track Coach,
Middle School Soccer Coach
Jennifer Steffy - Agriculture teacher, FFA sponsor
Kara Street - High School Math teacher, Senior class co-chairperson
Robert Swank - Mathematics, Science Teacher  
Matt Swartzentruber - 7th Grade Boys' Basketball Coach
Ryan Thacker - Director of Technology
Tonya Baracani-Thomas -  Art Teacher, Art Club Sponsor,
Fine Art Academic Scholars Coach, Junior class co-sponsor
Julie Toothman - Speech/Language Therapy, Teacher of Hearing Impaired
Matt Toothman - Assistant Middle/High School Principal, 
JV/Varsity Boys Cross-Country 
Michael Turner - Spanish Teacher, Spanish Club Advisor, Student Council Sponsor
Laura Wagoner - SKMS cheer coach
Annette Wallace - ATS
Keary Wilson - Middle/High School English Teacher, MSHS Librarian, MS Spell Bowl Coach
Lisa Wilson - Curriculum Director
Cathy Yochum - Library Assistant

School Cafeteria Employees
Kristy Mayles - Director of Food Services, Head Cook 
Cindy Russell - Cook 
April Godwin - Cook 
Peggy Young - Cook
Robin Lindsey - Cook
  Anita Kolehouse- Cook
 

School Custodians 
Tim Marsee - Director of Maintenance
Debra Mahan
Doug Lafferty
 

Bus Drivers
Mr. Mike Carter
Mr. Brian Downen, Transportation Maintenance
Ms. Martha Downen
Mr. Ed Dreiman
Mr. Rob Hansen
Mr. Mark Harlow
Mr. Doug Hatton
Mr. Jeff Hughes
Ms. Jessica Peterson
Mrs. Deborah Pinney
Mrs. Gloria Loudermilk
Mr. David McCrary
Mr. Paul Mouzin
Mr. Chad Hansen
Mrs. Margaret Steininger
Mr. Boyd Stroud
Mr. Bennie Utt
Mr. James Utt
Mr. Jeff Worland
Mr. Jason Derouin
Mrs. Teresa Anson
Mr. John Stewart
Mr. Rob French
Mr. Tim Fears
Mrs. Emily Cockerham
Mrs. Millicent Hansen